WP Desk Care - zadbaj o swój biznes online!

Sprawdzona opieka techniczna dla Twojego sklepu

WordPress to doskonała platforma nie tylko do budowania profesjonalnych blogów, stron firmowych, stron wizytówek, stron sprzedażowych, ale i również sklepów internetowych. W tym zakresie, jest dostępnych sporo różnych rozwiązań w formie odpłatnych i nieodpłatnych wtyczek, które łatwiej czy trudniej integrują WordPress ze sklepem w internecie.

Przed wybraniem któregokolwiek rozwiązania dobrze jest rozważyć jego zalety i wady, przejrzeć fora z opiniami użytkowników i dopiero wówczas zdecydować o wyborze konkretnego oprogramowania. Jest to o tyle istotne, iż różne wtyczki sklepowe oferują różne rozwiązania funkcjonalne, różne konfiguracje, integrują się z odmiennymi szablonami i płatnymi rozszeżeniami. Wybór konkretnego rozwiązania to zatem zarówno inwestycja czasowa, jak i finansowa, co należy uwzględnić już na samym początku.

Dzisiaj skupimy się na porównaniu szeroko stosowanej w internecie wtyczki sklepowej WooCommerce z inną, jaką jest WP e-commerce.

Podobieństwa

 • Obie wtyczki są dostępne nieodpłatnie. WooCommerce jest rozwiązaniem zespołu WooThemes, natomiast WP e-commerce została stworzona przez zespół Getshopped.
 • Obie wtyczki są dostępne po polsku (W zakresie WP e-commerce jest jednak część pól nadal w angielskiej wersji językowej). Najnowsze tłumaczenie WooCommerce pobierzesz tutaj.
 • Obie wtyczki można połączyć z polskimi bramkami płatności. Są one z reguły dostępne w formie odpłatnych wtyczek. Jeżeli szukasz bramek płatności do WooCommerce to znajdziesz je w naszym sklepie internetowym. Wtyczki do integracji bramek płatności z WP e-commerce są sprzedawane przez różnych innych polskich autorów.
 • Obie wtyczki pozwalają na stworzenie wariantów produktów oraz kuponów.
 • Obie wtyczki pozwalają na sprzedaż zarówno produktów fizycznych, jak i wirtualnych do pobrania po ich zakupieniu.
 • Obie wtyczki pozwalają na integrację z rozwiązaniem do stworzenia sklepu internetowego w różnych językach.
 • Obie wtyczki mają rozbudowany panel zarządzania sklepem, dając sporo opcji w zakresie ustawień.
Ustawienia sklepu WP e-commerce
Ustawienia sklepu WP e-commerce

Różnice

WooCommerce

 • Ma znacznie więcej domyślnie wbudowanych przydatnych form płatności: PayPal, przelew bankowy, karty kredytowe, czeki, płatność przy odbiorze.
 • Łatwy i przyjazny z punktu widzenia SEO sposób konfiguracji bezpośrednich odnośników w odniesieniu do stron sklepowych.
 • Bardzo duży wybór profesjonalnych gotowych szablonów sklepowych: przykładowo, w chwili pisania aż 39 dostępnych jest w sklepie WooThemes (w tym część jest nieodpłatna) oraz ponad 150 w Themeforest. Szablony są również dostępne na różnych stronach internetowych firm oferujących gotowe szablony do WordPress.
 • Bardzo duży wybór rozszerzeń: płatnych i nieodpłatnych. Rozszerzenia dotyczą dodatkowych form płatności, wysyłki, dodania nowych funkcji do sklepu podnoszących jego użyteczność i zwiększających konwersję.
 • Słabo rozwiązane dostępne formy wysyłki. Brak możliwości ustawienia wysyłki np. według wagi.
Ustawienia bezposrednich odnośników sklepowych WooCommerce
Bezpośrednie odnośniki sklepowe WooCommerce

WP e-commerce

 • Wśród domyślnie wbudowanych form płatności są jedynie: PayPal, Google Wallet, ChronoPay, Testowa bramka (można ją ustawić jako np. przelew bankowy).
 • Łatwiejszy sposób wyboru i ustawienia, które pola w zakresie danych klienta mają się wyświetlić na stronie składania zamówienia.
 • Znacznie więcej form opcji wysyłki, również te oparte o wagę sprzedawanych produktów.
 • Nie ma możliwości manualnej zmiany sposobu wyświetlania bezpośrednich odnośników w zakresie stron sklepowych. Jedynie dostępne ustawienie dotyczy kategorii.
 • Ilość dostępnych na rynku profesjonalnych, gotowych szablonów sklepowych jest bardzo ograniczona. Autorzy wtyczki nie oferują żadnych szablonów w tym zakresie. Themeforest posiada jedynie 13 szablonów (dane aktualne na dzień publikacji tego artykułu). Autorzy wtyczki odsyłają do kilku stron internetowych oferujących kilkanaście rozwiązań w tym zakresie.
 • Bardzo ograniczona liczba rozszerzeń.
Bezpośrednie odnośniki WP e-commerce
Bezpośrednie odnośniki WP e-commerce

Uwagi końcowe

Wybierając jedno z omawianych rozwiązań warto również zapoznać się z opiniami użytkowników obu wtyczek.

Na wielu forach i stronach internetowych można znaleźć szereg bardzo przydatnych wskazówek ułatwiających podjęcie właściwej decyzji co do wyboru właściwego rozwiązania.

Opinie o obu wtyczkach na forum WordPress.org

WP e-commerce

Wśród wielu opinii przeważają opinie negatywne.

Użytkownicy zgłaszają błędy w funkcjonowaniu wtyczki skutkujące jej złym funkcjonowaniem w zakresie podstawowych funkcji (np. płatności czy wysyłki), brak odpowiedniego wsparcia technicznego – nawet w przypadku wykupienia dostępu do płatnego forum. Dodatkowo są opinie, że aktualizacje wtyczki nie uwzględniają wcześniej zgłaszanych problemów w jej funkcjonowaniu.  Uzytkownicy podnoszą, że wtyczka ta dobrze funkcjonowała na początku, gdy została udostepniona publicznie, co nie ma obecnie miejsca.

Autorzy wtyczki nie odpowiadają na negatywne opinie na forum WordPress.org.

WooCommerce

Wśród wielu opinii przeważają opinie pozytywne.

Są również opinie negatywne głównie dotyczące długiego okresu oczekiwania na odpowiedź na nieodpłatnym forum WooThemes. Prawie każdy komentarz w tym zakresie posiada odpowiedź autórów wtyczki WooCommerce.

Wasze doświadczenia

Które z rozwiązań stosujecie we własnym sklepie internetowym?

Czy w przypadku zastosowania WP e-commerce pojawiły się problemy podczas zwykłego korzystania z wtyczki? Czy takie problemy powstały w przypadku sklepu internetowego WooCommerce?

Chętnie usłyszymy wasze opinie w sekcji komentarzy znajdującej się poniżej tego artykułu.

Zobacz inne artykuły

Dołącz do ponad 10 000 czytelników

Poradniki WooCommerce i nowości –
wprost na Twój e-mail.