WP Desk Care - zadbaj o swój biznes online!

Sprawdzona opieka techniczna dla Twojego sklepu

Tłumaczenie wtyczki WordPress z Poedit i Loco Translate

Tłumaczenie wtyczki WordPress

Tłumaczenie wtyczki WordPress może być łatwe! Dzisiaj pokażę Wam jak tłumaczyć szybko i bez problemów używając darmowych narzędzi: Poedit oraz Loco Translate. No to do dzieła!

Co to są pliki .mo i .po w WordPressie

Pliki .mo (Machine Object) oraz (Portable Object) zarządzają tłumaczeniami w WordPressie. W plikach .po znajdują się frazy zrozumiałe dla człowieka, następnie są one kompilowane do binarnych plików .mo. To właśnie z plikami .po będziemy pracować i użyjemy ich do edycji tłumaczeń.

Tłumaczenie wtyczki WordPress z Poedit

Do tłumaczenia wtyczki potrzebujesz:

Tłumaczenie wtyczki pokażę na przykładzie darmowej wtyczki Faktury PDF WooCommerce i WordPress. Możecie ją pobrać z repozytorium WordPressa.

Jeżeli macie już plik z wtyczką na swoim komputerze to pora odnaleźć pliki .mo i .po. Najłatwiej to zrobić podążając tą ścieżką flexible-invoices-woocommerce → lang → flexible-invoices-woocommerce-pl_PL.po.

Plik .po we wtyczce Faktury PDF WooCommerce i WordPress

Edycja pliku do tłumaczeń

Następnie otwórz zainstalowany wcześniej Poeditor i kliknij „Przeglądaj pliki” i otwórz plik .po. W edytorze zobaczysz wszystkie frazy gotowe do tłumaczenia. Kliknij na frazę, którą chcesz przetłumaczyć. Wpisz tłumaczenie w okienko.

Faktury WooCommerce i Worpdress - tłumaczenie wtyczki Poeditor

Dodaj do tłumaczenia wszystkie znaki specjalne. W związku z tym pamiętaj, aby nie usuwać znaczków (to właśnie znaki specjalne), które pojawiają się przy frazach. W takim wypadku tłumaczenie może być niekompletne!

Faktury WooCommerce i WordPress - znaki specjalne i frazy

Zapisanie pliku z tłumaczeniami wtyczki WordPress i przesłanie go na serwer

Następnie po zakończeniu tłumaczenia zapisz plik. Konieczne będzie zapisanie go z odpowiednim rozszerzeniem. Zapisz nazwę pliku jako flexible-invoices-woocommerce oraz dodaj sufiks kraju. Na przykład dla języka hiszpańskiego będzie to flexible-invoices-woocommerce-es_ES. Jest to ważny krok, jeżeli Twój plik będzie miał nieprawidłową nazwę, to tłumaczenie nie będzie działało. Przy zapisie pliku zostaną utworzone dwa pliki .mo i .po.

tłumaczenie wtyczek WordPress - pliki mo i po

Kolejne kroki to:

  • Zapisanie pliku i zmiana nazwy pliku i nadania mu odpowiedniego sufiksu
  • Przesłanie pliku na serwer. Możesz to zrobić poprzez FTP. Użyj ścieżki: wp-content
    →languages → plugins. Dodaj pliki .mo i .po do tego folderu

To wszystko, wtyczka przetłumaczona. Teraz zarówno panel jak i faktury powinny być w języku, w jakim wykonałeś tłumaczenia.

Jak przetłumaczyć wtyczkę WordPress z wtyczką Loco Translate?

Najpierw kilka słów o samej wtyczce Loco Translate. Wtyczka jest darmowa, dzięki niej możesz zarządzać tłumaczeniami bezpośrednio w kokpicie WordPressa. Co musisz zrobić aby, ją zainstalować?

  • Przejdź do listy wtyczek w swoim kokpicie
  • Kliknij dodaj nową
  • Znajdź wtyczkę Loco Translate
  • Zainstaluj i aktywuj

Faktury WooCommerce i WordPress - tłumaczenie Loco Translate

Przetłumaczmy Faktury WooCommerce i WordPress używając wtyczki Loco Translate!

Edycja tłumaczenia z wtyczką Loco Translate

Po pierwsze przejdź do listy wtyczek w ustawieniach wtyczki Loco Translate i odszukaj wtyczkę Faktury WooCommerce i WordPress. Następnie kliknij „Add new language” i wybierz język z listy. Kolejnym krokiem jest wybór lokalizacji pliku, czyli miejsca gdzie plik będzie zapisany. Teraz możesz już rozpocząć pracę z tłumaczeniami. Kliknij na frazę, którą chcesz przetłumaczyć i wprowadź własne tłumaczenie. Ostatni krok to zapisanie zmian i gotowe!

faktury WooCommerce i WordPress - tłumaczenie wtyczki

Wybierz swój sposób na tłumaczenie wtyczki WordPress

Tłumaczenie wtyczki WordPress nie musi być trudne. Pokazałam jedynie dwa sposoby – moim zdaniem najszybsze i najłatwiejsze. W ten sam sposób możesz tłumaczyć także motywy WordPressa.

Jeżeli chcesz przetłumaczyć jedynie kilka fraz we wtyczce, to jest jeszcze jedna możliwość. Możesz użyć wtyczki SayWhat. To szybki sposób na zmianę słowa czy frazy we wtyczce lub motywie. Więcej o pracy z wtyczką Say What przeczytasz w tym artykule.

Więcej informacji na temat WooCommerce i WordPress znajdziesz na naszym blogu. Czytaj i komentuj :)

Zobacz inne artykuły

Dołącz do ponad 10 000 czytelników

Poradniki WooCommerce i nowości –
wprost na Twój e-mail.