WP Desk Care - zadbaj o swój biznes online!

Sprawdzona opieka techniczna dla Twojego sklepu

Dynamic Pricing w WooCommerce – co możesz zyskać dzięki automatycznemu zarządzaniu cenami?

WooCommerce jest wygodną i popularną platformą do prowadzenia sklepu internetowego. Jak wskazują statystyki, z WooCommerce korzysta obecnie ponad 6,5 miliona stron internetowych. Konkurencja jest więc zaciekła. Jak z nią wygrać? 

Jednym z najważniejszych czynników, wpływających na sprzedaż i zdobycie nowych klientów jest cena. Dlaczego warto więc zastanowić się nad automatyzacją i skorzystaniem z funkcji Dynamic Pricing w Woocommerce? O tym przeczytasz w naszym artykule – zapraszamy do lektury!

 

Czym jest Dynamic Pricing? 

Dynamic Pricing (inaczej Ceny Dynamiczne lub repricing) to proces automatycznego ustalania cen produktów i usług na podstawie różnych czynników, takich jak warunki rynkowe, preferencje klientów i ceny konkurencji.
Dzięki automatyzacji możesz zoptymalizować swoje strategie cenowe tak, aby zapewnić klientom konkurencyjne ceny bez uszczerbku dla Twojej marży.
Algorytmy Machine Learning monitorują ceny Twojej konkurencji w czasie rzeczywistym, jednocześnie umożliwiając Ci natychmiastową reakcję na zmiany, np. na spadek/wzrost cen  w konkurencyjnych sklepach, braki magazynowe czy aktualne oferty promocyjne.
Dzięki pozyskanym informacjom możesz błyskawicznie dostosować ceny swoich produktów do sytuacji na rynku. Oczywiście, nie musisz za każdym razem manualnie wprowadzać nowych cen. Pomogą Ci w tym uprzednio ustalone reguły cenowe.

 

Dynamic Pricing – Czym są i jak działają reguły cenowe? 

Zanim przejdziemy dalej, zatrzymajmy się jeszcze na chwilę na regułach cenowych. Reguły cenowe to nic innego, jak instrukcje, zgodnie z którymi algorytmy dostosowują ceny w Twoim sklepie. Istnieje wiele wariantów takich reguł, a ich wybór zależy od Ciebie i potrzeb Twojego sklepu. Możesz np. zawsze pozostawać w TOP 3 sprzedawców w danym kanale sprzedaży (np. Ceneo), ustalić wskaźniki procentowe dla marży (np. gdy chcesz, aby cena danego produktu zawierała w sobie marżę 5%)  lub dostosować swoją ofertę bezpośrednio pod wybranych konkurentów. Warto więc eksperymentować, weryfikować i udoskonalać wprowadzane reguły. 

Chociaż cały proces może być w pełni zautomatyzowany, możesz też manualnie zatwierdzać każdą zmianę ceny, aby mieć pewność, że wszystkie reguły działają prawidłowo. Jest to bardzo dobre rozwiązanie szczególnie na początku, kiedy dopiero zaczynasz swoją przygodę z automatyzacją cen. 

 

Wtyczka do Dynamic Pricing w Woocommerce

Możesz za darmo pobrać wtyczkę do swojego sklepu, dzięki której łatwo zintegrujesz się z Dealavo – platformą zapewniającą monitoring cen z funkcją Dynamic Pricing dla Woocommerce.

 

 

Dlaczego repricing w e-commerce jest dzisiaj koniecznością? 

Kiedy wiemy już, czym jest i jak działa automatyzacja cen, zastanówmy się, dlaczego jest ona tak naprawdę potrzebna.

 

Według raportu Teraz Polska, aż 75% Polaków uważa, że podczas robienia zakupów w internecie najważniejsza jest cena. Oczywiście, reputacja sklepu czy UX pełnią coraz ważniejszą rolę, jednak to cena niejednokrotnie decyduje o tym, czy klient finalnie dokona zakupu w Twoim sklepie, czy jednak wybierze konkurencję.

 

Co więcej, dzięki porównywarkom cenowym takim jak Ceneo, Skąpiec czy Google Shopping konsumenci mogą w kilka sekund porównać wszystkie dostępne oferty, a następnie wybrać tę najatrakcyjniejszą.

Z tego względu zarządzanie ceną w sklepach internetowych jest dzisiaj koniecznością. Czasem różnica zaledwie kilku groszy może zaważyć na decyzji zakupowej klienta i wpłynąć na zyski (lub straty) sklepu.

W rozwiązaniu powyższego problemów pomóc może właśnie automatyzacja cen oraz repricing.Jakie korzyści płyną z Dynamic Pricing? 

Wśród najważniejszych i niekwestionowanych zalet automatycznego zarządzania cenami wyróżnić można przede wszystkim oszczędność czasu i maksymalizację zysków, poprzez zwiększenie marży i/lub zwiększenie poziomu sprzedaży.
Dzięki wykorzystaniu pracy algorytmów oraz zastosowaniu reguł cenowych, nie musisz martwić się o ręczne sprawdzanie i aktualizowanie cen Twoich produktów. 

Co więcej, minimalizowanie manualnego zarządzania powtarzalnymi i monotonnymi czynnościami na dużych bazach danych i wprowadzanie automatyzacji znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia błędu ludzkiego. 

Wprowadzenie zautomatyzowanych strategii cenowych pozwoli Ci także na wykorzystanie pełnego potencjału Twoich produktów na rynku. Zyskasz pewność, że Twoja oferta zawsze będzie wyceniona w najlepszy możliwy sposób, przez co zwiększy się ruch w Twoim sklepie i – finalnie – konwersja ze sprzedaży. 

 

Innymi słowy – automatyzacja cen w Twoim e-commerce oznacza:

  • zmaksymalizowanie zysków w każdym kanale sprzedaży,
  • pozyskanie nowych klientów,
  • lepszą widoczność w wynikach wyszukiwania Google i porównywarkach cenowych,
  • budowanie silnego wizerunku marki.


Automatyzacja cen – jak automatycznie zarządzać cenami w WooCommerce?

Niezależnie od tego, czy chcesz być w TOP3 najtańszych sprzedawców na Google Shopping, czy uzyskać marżę 20%, a może jedno i drugie – z wtyczką Dealavo z łatwością zmatchujesz odpowiednie pola z Twoją platformą WooCommerce.  

Korzystanie z wtyczki umożliwi Ci także wygenerowanie feedu produktowego, niezbędnego do włączenia funkcji repricingu

Nie obawiaj się jednak, że Twoje ceny będą się zmieniać bez kontroli – aktywacja dynamicznych cen jest możliwa jedynie za Twoją uprzednią zgodą. 

Gdy już wdrożysz dynamiczne ceny do swojego sklepu internetowego, możesz zastanowić się nad skorzystaniem ze standardowej integracji Dealavo tak, aby otrzymać pełen dostęp do wszystkich funkcji naszej aplikacji, takich jak monitoring promocji, monitoring cen offline czy raporty asortymentu. 

Cały proces integracji nie jest skomplikowany, a nasi konsultanci chętnie pomogą Ci zintegrować narzędzie Dealavo z Twoim sklepem Woocommerce. 

Dealavo to narzędzie do monitorowania cen konkurencji i automatycznego zarządzania cenami we wszystkich kanałach. 

Na zakończenie

Podsumowując, świat ecommerce stale się rozwija i ewoluuje. Jeśli szukasz opłacalnego sposobu, aby pozostać konkurencyjnym, automatyzacja cen na platformie WooCommerce jest doskonałym krokiem naprzód. Istnieje wiele korzyści, które się z tym wiążą: zwiększenie wolumenu sprzedaży, utrzymanie satysfakcjonującej marży, czy zdobycie nowych klientów. Dzięki aplikacji Dealavo możesz łatwo zautomatyzować zarządzanie cenami we wszystkich wybranych kanałach. Nie trać więc czasu na ręczne aktualizacje i przejdź na wyższy poziom z narzędziem do monitorowania cen. 

 

Zobacz inne artykuły

Dołącz do ponad 10 000 czytelników

Poradniki WooCommerce i nowości –
wprost na Twój e-mail.