WP Desk Care - zadbaj o swój biznes online!

Sprawdzona opieka techniczna dla Twojego sklepu

JPK w Fakturach WooCommerce

WooCommerce JPK

Od początku bieżącego roku wszyscy VAT-owcy muszą generować JPK. Jeśli korzystasz z naszej wtyczki Faktury WooCommerce, to przygotowaliśmy dla Ciebie ciekawą funkcjonalność. Dzięki rozszerzeniu Raporty zyskasz możliwość generowania pliku JPK, który zaimportujesz w swoim systemie księgowym lub przekażesz swojemu księgowemu albo przekażesz bezpośrednio do Ministerstwa Finansów. Dzięki temu JPK utworzysz bezpośrednio w WooCommerce.

Kwestie prawne

Od stycznia 2018 roku każdy przedsiębiorca będący czynnym podatnikiem VAT musiał wysyłać co miesiąc JPK_VAT. Obowiązek ten jest niezależny od wielkości podmiotu: czy jest to jednoosobowa działalność gospodarcza lub mała, średnia czy duża firma. Pamiętaj też o obowiązku przekazywania od 2022 pliku JPK_FA.

Za nieprzesłanie JPK na żądanie grozi kara porządkowa w wysokości do kilku tysięcy złotych. Nieprzesłanie JPK może spowodować wszczęcie postępowania karnoskarbowego. Jest to prawny obowiązek, którego należy dopełniać co miesiąc.

Jak ugryźć temat WooCommerce JPK?

Systemy księgowości on-line takie jak iFirma czy wFirma zostały dostosowane do wymagań prawnych. Oferują one generowanie i wysyłkę pliku JPK z poziomu swojego panelu. Jeśli korzystasz z tych systemów w WooCommerce poprzez nasze integracje, to generujesz plik JPK po stronie księgowości on-line.

Jeśli natomiast korzystasz z własnego systemu księgowego lub z takiego systemu korzysta Twoje biuro rachunkowe, to chciałbym przedstawić Tobie nową funkcjonalność Raportów dla Faktur WooCommerce. Będzie ona dla Ciebie bardzo użyteczna.

Gdy korzystasz z Faktur WooCommerce, prawdopodobnie Twój księgowy lub księgowa wprowadza ręcznie faktury do systemu. Dopiero następnie generuje plik JPK na podstawie tych faktur.

Wraz z nową wersją Raportów dla Faktur WooCommerce wprowadziliśmy następujące udogodnienia:

  • możliwość eksportu raportów do plików w formacie CSV
  • rozdzieliliśmy dane klientów pochodzące z zamówień na osobne kolumny
  • generowanie JPK_FA

Dzięki nowym funkcjonalnościom w prosty sposób umożliwisz sobie lub Twojemu księgowemu import danych o wystawionych fakturach. Oraz utworzysz JPK w Fakturach WooCommerce. W raportach znajdą się także korekty faktur.

Raport w formacie CSV
Przykładowy plik CSV z czterema kolumnami, wyeksportowany przez Zaawansowane raporty

Format CSV jest standardem w zakresie eksporu/importu danych. Bardzo prawdopodobne, że system księgowy Twojej firmy posiada opcję importu plików CSV. Dzięki temu, że dane klientów są rozdzielone na osobne kolumny, z łatwością będzie można “obrobić” dane z eksportu, np. na potrzeby JPK.

Plik JPK_VAT możesz również wygenerować samodzielnie bez udziału systemu księgowego. Służy do tego Klient JPK 2.0 → 

WooCommerce JPK – obsługa w Fakturach WooCommerce

Wtyczka Faktury WooCommerce obsługuje JPK (wraz z automatycznym wystawianiem faktur) dzięki opcji generowania JPK_FA z dodatkiem Zaawansowane Raporty:

Jeśli generowanie raportów wystawionych faktur w formacie CSV, HTML lub JPK_FA będzie użyteczne dla Twojej firmy, to skorzystaj z naszego rozszerzenia Raportów dla Faktur WooCommerce.

Zaawansowane raporty – dowiedz się więcej

Na koniec wspomnę, że wtyczka Faktury WooCommerce jest zgodna z przepisami UE. Co więcej, w kontekście aktualnych obowiązków wynikających z ustawy o VAT, sprawdź jak wystawić poprawną fakturę OSS (dawniej MOSS) w WooCommerce. Zachęcam Cię do poznania wszystkich możliwości wtyczki Faktury WooCommerce.

Zobacz inne artykuły

Dołącz do ponad 10 000 czytelników

Poradniki WooCommerce i nowości –
wprost na Twój e-mail.