WP Desk Care - zadbaj o swój biznes online!

Sprawdzona opieka techniczna dla Twojego sklepu

#11 edycja WordUp Poznań

WordUp Poznań

WordUp Poznań to regularny cykl spotkań dla entuzjastów WordPressa. Czy warto się na nie wybrać? Dowiesz się z tej relacji.

14. stycznia 2019 r. w City Park Hotel Residence w Ułan Browar odbyła się jedenasta edycja WordUp Poznań.

Lokalna (i nie tylko) grupa entuzjastów WordPressa licznie przybyła na to wydarzenie. Składało się ono z trzech interesujących wystąpień.

Przedstawię Ci krótkie podsumowanie każdego z wystąpień.

WordPressowe SEO dla średniozaawansowanych

WordUp Poznań - Coś więcej niż Yoast, czyli WordPressowe SEO dla średniozaawansowanych

Michał mówił o tym, co zrobić, aby strona znajdowała się wysoko w wynikach wyszukiwania m.in. Google. Przede wszystkim, warto skorzystać z pomocy najpopularniejszej w tym temacie wtyczki Yoast SEO. Michał zwrócił uwagę na to, że WordPress stanowi dla niej bardzo dobre środowisko. Wynika to z jego budowy i rdzenia.

Następnie przedstawił kilka najlepszych narzędzi. Ich zadaniem jest wsparcie wtyczki Yoast SEO.

Lista narzędzi od Michała:

 • Internal Link Juicer, który najlepiej się przyda, gdy na stronie jest dużo treści. Skupia bowiem linkowanie wewnętrzne w jednym miejscu. Kojarzy także dane słowo z każdym wpisem, w którym wystąpi, a linki dodawane są “w locie”, czyli w momencie dodawania. Może to znacznie wpłynąć np. na widoczność bloga.
 • 404 to 301, przekierowuje zepsute linki na dowolnie ustawioną stronę, np. na stronę główną.
 • Broken Link Checker, automatycznie rozwiązuje problem błędnych linków, wyświetlając listę, na której można je edytować lub usunąć.
 • WP Fastest Cache, podnosi prędkość działania strony poprzez wykorzystanie pamięci podręcznej przeglądarki, modyfikując automatycznie plik .htaccess.
 • Smush Image, czyli grafiki pod kontrolą. “W locie” skaluje i pakuje obrazy, pozwala także na masową kompresję. Przekłada się to na szybsze działanie strony.
 • Append link on copy, automatycznie dodaje tekst lub html do treści skopiowanych ze strony, chroniąc w ten sposób przed plagiatem.
 • URL Shortener by MyThemeShop, wdraża na stronie skrócone linki. Mogą być przydatne, gdy nie chcemy epatować nazwą źródła, lub chcemy, aby link był bardziej przyjazny. Co ciekawe, realizacja skracania linku następuje w PHP, przez co taki link nie indeksuje się.
 • kk Star Ratings, dodaje do wpisu gwiazdkowe oceny, które pojawiają się w wynikach wyszukiwania. Jeśli dodamy do tego All In One Schema Rich Snippets, uzyskamy efektowne wyniki w wyszukiwarkach – krótkie podsumowanie naszej strony w ładnym formacie dodatkowo np. ze zdjęciem.

wp-config.php i jego “ukryte” możliwości

WordUp Poznań - Ukryte możliwości wp-config.php

wp-config.php to jeden z najważniejszych plików instalacji WordPressa. Zawiera on przede wszystkim podstawowe dane konfiguracyjne witryny. Posiada jednak bardzo duży potencjał możliwości.

Możemy za jego pomocą wdrożyć spore zmiany funkcjonalności. Czasami wystarczy już nawet jedna linijka kodu. Przykładowo, aby włączyć multisite, wystarczy wpisać:

define (‘ALLOW_MULTISITE’, true);.

Wspomniany plik zawiera w sobie dane do połączenia z bazą danych. Dzięki temu możemy zmienić w nim najczęściej używany przy tworzeniu bazy prefiks “wp” na jakikolwiek inny. W ten sposób utrudnimy dostęp do naszej strony niepowołanym osobom lub robotom.

Jeśli nie chcemy, aby klient, któremu oddamy stronę, edytował plik motywu, możemy wprowadzić takie ograniczenie. Wystarczy dodać polecenie

define (‘DISALLOW_FILE_EDIT’, true);.

Sprawujemy wówczas jednocześnie kontrolę nad mechanizmem automatycznych aktualizacji.

W pliku wp-config.php, możemy także:

 • wyłączyć możliwość instalacji motywów i wtyczek,
 • włączyć automatyczne opróżnianie kosza,
 • zapisywanie tylko jednej wersji obrazka (bez kopii po edycji),
 • wyłączyć kosz w bibliotece mediów,
 • zmienić limit pamięci dla PHP,
 • ustawić osobny limit pamięci dla panelu admina,
 • czy naprawić tabele w bazie danych.

Co ważne, dodane polecenia jedynie przesłaniają, a nie zmieniają danych w tabeli wp-options. Zatem zawsze możemy wrócić do pierwotnych ustawień.

Po wprowadzeniu zmian, możemy zablokować dostęp do pliku wp-config.php poprzez plik .htaccess. Mamy możliwość zmiany uprawnień plików, oraz przeniesienia ich newralgicznych części w inne miejsca.

Dostępność warta Poznania

WordUp Poznań - Dostępność warta Poznania

Mikołaj Rotnicki to współtwórca rozwiązań i aplikacji mobilnych wspierających osoby z niepełnosprawnością wzroku.

Na początek zastanowiliśmy się nad pytaniem, kogo dotyka brak dostępności? Z pewnością osoby w jakimś stopniu niepełnosprawne:

 • sensorycznie (wzrok, słuch),
 • manualnie (ruch),
 • poznawczo (intelekt).

Brak dostępności dotyka też seniorów oraz obcokrajowców.

Jeśli jednak zbudujemy podjazd z myślą o osobach niepełnosprawnych, szybko może się okazać, że podjazd ten służy nie tylko im. Może on służyć również np. matce z dzieckiem, czy dostawcy towaru. Ten obrazowy przykład skłonił nas do stwierdzenia, że brak dostępności dotyka nas wszystkich.

Używając smartfonów korzystamy, często nieświadomie, z rozwiązań, które pierwotnie były przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością. Na przykład z nawigacji, która dzięki udźwiękowieniu doprowadzić miała osobę słabowidzącą, niewidomą czy ociemniałą do celu.

W ustawieniach dostępności w telefonie, na tablecie czy komputerze, możemy włączyć audiodeskrypcję zawartości ekranu, oraz wiele innych funkcji zwiększających przystępność odbieranych treści. Są to tak zwane technologie asystujące.

O stronach internetowych także możemy mówić w kontekście dostępności. Podlega ona projektowi ustawy Ministerstwa Cyfryzacji o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych.

Standardem dostępności jest zbiór dokumentów WCAG 2.0 (Web Content Accessibility Guidelines), zawierający zalecenia dotyczące tworzenia dostępnych serwisów internetowych. Od 2012 roku wytyczne te mają status międzynarodowej normy. Polskie tłumaczenie WCAG 2.0 można zobaczyć na stronie http://fdc.org.pl/wcag2/.

Mikołaj wskazał kilka wtyczek poprawiających dostępność:

 • ATag, automatycznie dodającej do postów znaczniki, którymi są najczęściej używane słowa. Dzięki temu czytelnicy mogą łatwo znaleźć wpisy podobne do tych, które czytają.
 • WP Accessibility Helper (WAH), oferuje podstawowe narzędzia ułatwień dostępu, takie jak zwiększenie czcionki, zmiana trybu kontrastu, usunięcie tła, sprawdzenie dostępności treści, czy podkreślenie wszystkich linków.
 • WP Tota11y, wizualizuje wyniki witryny dzięki technologiom wspomagającym.

Istnieje także kategoria motywów “Z myślą o dostępności”.

Na zakończenie, obejrzeliśmy demonstrację dostępności w praktyce. Mikołaj, za pomocą wtyczki WP Tota11y uwidocznił na przykładowej stronie hierarchię nagłówków. Niestety, nie była ona zachowana, co może dezorientować osoby korzystające z tej technologii. Zobaczyliśmy też obsługę czytania ekranu tabletu za pomocą gestów, oraz sposób, w jaki osoby z niepełnosprawnością wzroku nawigowane są na stronie.

Podsumowanie

To była bardzo wartościowa i ciekawa wiedza!  Zapraszamy do udziału w kolejnych spotkaniach.

Informacje o najbliższych WordUp’ach w całej Polsce śledzić można na stronie bit.ly/kalendarz-wordupow.

Strona poznańskiego WordUp’u.

Organizatorami spotkania byli:

Zobacz inne artykuły

Dołącz do ponad 10 000 czytelników

Poradniki WooCommerce i nowości –
wprost na Twój e-mail.