WP Desk Care - zadbaj o swój biznes online!

Sprawdzona opieka techniczna dla Twojego sklepu

3 sprawdzone sposoby na dodanie pola NIP w WooCommerce

Sprzedaż w Polsce posiada swoją specyfikę, szczególnie ze względu na aspekty prawne. WooCommerce czasem nie uwzględnia tej specyfiki, dlatego konieczne jest dostosowanie sklepu do rodzimych warunków. Dobrym tego przykładem jest brak możliwości wpisania NIP, który jest wymagany do wystawienia faktury. W jaki sposób umożliwić klientom wpisanie NIP w zamówieniu? W tym poradniku pokażę ci trzy sposoby dodania pola NIP w WooCommerce.

Wtyczka Faktury WooCommerce

Wspominam o tym rozwiązaniu na początku ponieważ moim zdaniem to najlepszy sposób. Żeby móc skorzystać z tego rozwiązania należy zaopatrzyć się w nasze wtyczki: Faktury WooCommerce oraz darmową Faktury WordPress. Ta wtyczka umożliwia nie tylko dodanie pola NIP, ale również możliwość opcjonalnego wymuszania jego wypełnienia oraz walidację.

Faktury WooCommerce dodawanie NIP panel

Po stronie zamówienia zostanie wyświetlony checkbox „Chcę otrzymać fakturę”. Po jego zaznaczeniu dynamicznie wyświetli się pole do wpisania nr NIP.

Faktury WooCommerce warunkowe wystawianie faktury

Etykietę pola NIP oraz placeholder można ustawić wg własnego uznania. Pole NIP zostanie pokazane po stronie panelu administracyjnego w zamówieniu.

Dlaczego to najlepsze rozwiązanie? Oprócz powyższych funkcji wtyczka automatycznie zaciąga NIP do wystawianych faktur. Mamy zatem, wszystko w jednym miejscu. Co więcej, wtyczka pozwoli Ci włączyć też walidację numerów VAT EU (NIP EU) dla transakcji w ramach OSS (dawniej MOSS) w europejskiej bazie VIES. Sprawdź jak wystawić fakturę OSS/ MOSS w WooCommerce. Dzięki opcji walidacji w VIES otrzymasz narzędzie do automatycznej weryfikacji klientów, dla których wtyczka wystawi fakturę z odwrotnym obciążeniem.

Zobacz wtyczkę Faktury WooCommerce

Wtyczka Edycja pól zamówienia

Kolejnym sposobem wartym polecenia jest dodanie pola NIP za pomocą wtyczki Edycja pól zamówienia. Wpisany przez użytkownika nr NIP zostanie pokazany w podsumowaniu zamówienia, po stronie panelu administracyjnego podobnie jak we wtyczce Faktury WooCommerce. Wtyczka Edycja pól zamówienia umożliwia ustalenie własnej etykiety oraz placeholdera.

Użycie odpowiednio sformułowanej etykiety i placeholdera może okazać się szczególnie użyteczne. Może to naprowadzić użytkownika na wykonanie właściwej akcji. Przykładowo: użycie placeholdera “Wpisz numer NIP, aby otrzymać fakturę” jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż brak jakiejkolwiek informacji. Jasno przedstawia, po co umieściliśmy pole NIP.

NIP w WooCommerce

Dodatkowo można w treści etykiety posłużyć się HTMLem umieszczając tam np. link, prowadzący do obszerniejszych wyjaśnień na temat warunków otrzymania faktury.

Wtyczka umożliwia ponadto wybór sekcji w zamówieniu, w której pole NIP ma się znaleźć – oczywiście zalecanym miejscem są dane do płatności. Utworzone pole NIP można ponadto wyświetlić w dowolnej kolejności względem nawet domyślnie dodanych pól.

Zobacz wtyczkę Edycja pól zamówienia

Dodawanie NIP w WooCommerce – metoda DIY

Ostatni sposób wymaga już niewielkiej, ale jednak znajomości edycji plików PHP. Dlatego też ta metoda zalecana jest zaawansowanym użytkownikom albo takim którzy mają duszę majsterkowicza i nie boją się zrobić coś samodzielnie.

Pole NIP w formularzu zamówienia

Żeby dodać dodatkowe pole NIP do zamówienia należy użyć tego kodu wklejając go w functions.php swojego motywu (potomnego):

Po jego zastosowaniu otrzymamy następujący widok po stronie formularza zamówienia:

Żeby zapisać nowo dodane pole w zamówieniu, należy użyć poniższego kodu:

Pole NIP w panelu admina

Warto byłoby również wyświetlić jego zawartość po stronie admina. Do tego celu należy użyć tego kodu:

Otrzymamy dzięki temu następujący widok:

Pole NIP w mailach

Aby dodatkowo pokazać pole NIP w mailach transakcyjnych dodaj ten kod:

Mam nadzieję, ze ten krótki poradnik okaże się do ciebie użyteczny. Jeśli nadal będą targały tobą wątpliwości na temat dodania pola NIP w WooCommerce, prośba o kontakt w komentarzach.

Zobacz inne artykuły

Dołącz do ponad 10 000 czytelników

Poradniki WooCommerce i nowości –
wprost na Twój e-mail.