WP Desk Care - zadbaj o swój biznes online!

Sprawdzona opieka techniczna dla Twojego sklepu

Polska Północna też może – Relacja z WordUp Trójmiasto #9

Tegoroczna jesień jest wyjątkowo obfita w WordUpy. Na mapie Polski rozlokowanych było kilka wydarzeń poświęconym spotkaniom twórców i pasjonatów WordPressa.


30. września odbyła się trójmiejska edycja tego wydarzenia. Warto zauważyć, że WordUp Trójmiasto #9 to jedna z niewielu takich imprez w Polsce Północnej w tym czasie. Inne WordUpy odbywają się tej jesieni w Katowicach, Warszawie, Łodzi, Wrocławiu, Białymstoku i Poznaniu. Koledzy po fachu ze Szczecina, Torunia, Suwałk, Olsztyna! Zapraszamy do organizowania wydarzeń poświęconych WordPressowi w swoich miastach.

Spoiler alert: część prezentacji powtarza się między kolejnymi WordUpami, więc ci, którzy dopiero wybierają się na spotkanie w swoim mieście może będą woleli wstrzymać się z lekturą mojej relacji.
Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni

To już dziewiąte spotkanie trójmiejskiej społeczności WordPressowej. Tym razem w rozkładzie jazdy nie było żadnej prezentacji poświęconej WooCommerce, ale to nie znaczy że prelegenci nie poruszali tematu naszej ulubionej platformy e-commerce. Temat WooCommerce przewinął się kilkukrotnie, ale o tym później.

Ta edycja WordUpa odbyła się na terenie Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni. To świetne miejsce, sprzyjającej kreatywnemu myśleniu. W 2016 odbył się tutaj WordCamp. Przed nami było kilka świetnych wystąpień administratorów, deweloperów i blogerów.

Tomasz Będźmirowski i Olga Zinkiewicz – Własność intelektualna i dane osobowe w kontekście tworzenia stron internetowych

Tomasz Będźmirowski i Olga Zinkiewicz – Własność intelektualna i dane osobowe w kontekście tworzenia stron internetowych

Jako pierwsza czekała na nas prezentacja Olgi Zinkiewicz i Tomasza Będźmirowskiego. Oboje są prawnikami, którzy wspólnie prowadzą kancelarię. Co bardzo ciekawe, specjalizują się oni w prawnych aspektach branży IT. Są jednymi z nielicznych w Polsce prawników czynnie zajmującymi się zagadnieniami prawnymi związanymi z działalnością informatyczną.

Mieliśmy okazję poznać podstawowe definicje praw autorskich, a także skonfrontować je z realiami tworzenia stron internetowych na zamówienie klientów. Dowiedzieliśmy się, w jaki sposób prawo nadąża za rozwojem technologii, a także że polskie ustawodawstwo ma ogromne zaległości w kwestii uregulowania stosunków prawnych w tej dziedzinie życia. Poznaliśmy sposób konstrukcji umów cywilnoprawnych między współpracownikami w branży, a także jak ważna jest ich rola w kwestii praw autorskich do kodu źródłowego. W temacie wtyczek WP Desk jest to szczególnie ważne. Nasze wtyczki oferujemy wam na licencji GPL.

Z kolei deweloper który tworzy strony dla klientów, powinien w umowie bardzo wyraźnie zaznaczyć kiedy i w jaki sposób nastąpi przeniesienie praw autorskich do kodu źródłowego. Jest to bardzo ważny temat, który jest często przez nas wszystkich pomijany.

Olga omówiła kilka kejsów ze swojej kariery osoby która na co dzień obsługuje prawnie firmy IT. Ciekawostką były sprawy, w których niezbędny był depozyt kodu źródłowego w skrytce bankowej, u notariusza, lub w firmie która poświadczyła poprawność kodu. Tomasz Będźmirowski omówił kwestie nieuczciwej konkurencji w internecie. Dowiedzieliśmy się, że Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał że znaki towarowe konkurencji mogą być używane jako słowa kluczowe, a także że korespondencja e-mail z naszym kontrahentem może być znakomitym dowodem w sądzie. System prawodawstwa jest tak skonstruowany, że chroni twórcę.

Kamil Porembiński – Horror Hosting

Po tych wystąpieniach mogliśmy się poczuć jak studenci pierwszego roku prawa. Na szczęście mogliśmy bardzo szybko wrócić do naszego WordPressowego świata, ponieważ Kamil Porembiński z The Camels w bardzo przystępny i żartobliwy sposób zaprezentował swoje (bardzo cenne!) przemyślenia na temat rynku hostingowego. Na początku rozprawił się z kilkoma pokutującymi mitami na temat firm hostingowych oraz zwrócił uwagę na skrajny nieobiektywizm większości rankingów serwerów. Kamil jest osobą, która na hostingu zjadła zęby i obecnie prowadzi własną firmę oferującą usługi hostingowe na najwyższym poziomie.

Kamil Porembiński – Horror hosting

Pozwolę sobie wypunktować najważniejsze tezy, które Kamil przedstawił w swojej prezentacji:

  • Wiele wersji PHP dostępnych na serwerze to potencjalne luki w hostingu, z których może skorzystać włamywacz
  • Więcej kontroli to nie zawsze plus – możliwość pełnej konfiguracji serwera może być niebezpieczna, np. przez dostęp do globalnych plików systemowych lub katalogów innych użytkowników
  • Nie ma usług nielimitowanych
  • Nieumiejętnie zaplanowany proces wykonywania backupu nadwyręża strony wszystkich klientów hostingu
  • Bardzo ważny jest backup typu Rollback
  • Ciekawostka: jest w Polsce firma hostingowa która za opłatą wysyła backup tradycyjną pocztą, na płycie DVD
  • Skanery antywirusowe na serwerach są nieskuteczne – darmowe skrypty mają bardzo niski wskaźnik wykrywalności
  • Im mniej funkcji ma hosting – tym lepiej!

Tomasz Dziuda – WP REST API: teoria i praktyka

Tomek rozpoczął swoje wystąpienie od przedstawienia historii powstawania i rozwoju REST API w WordPressie. Nie zapomniał omówić tej technologii również z punktu widzenia bezpieczeństwa. Po raz kolejny mieliśmy okazję dowiedzieć się jak ważny jest SSL. Dziudek zwrócił też uwagę na ryzyko wycieku danych oraz sposoby ochrony przed nim: ograniczenie dostępu i ukrycie API.

Tomasz Dziuda – WP REST API: teoria i praktyka

Poznaliśmy kilka bardzo interesujących sposób wykorzystania REST API w WordPressie, np. wymianę treści między stronami na warstwie backendowej, możliwość eksportu i importu danych, a także WordPress jako tzw. headless – czyli już nie witryna, a właściwie zestaw skryptów przetwarzających dane w tle. Niesamowite, prawda? WordPress nadal może nas zadziwić.

Bardzo podobało mi się spojrzenie na WordPressa z nowej, nieznanej perspektywy. Ciekawostką był quiz, który rozwiązywaliśmy na swoich laptopach i smartfonach, który został zbudowany przy użyciu REST API!

Magdalena Paciorek – Własne pola w WordPressie

Ta część była przeznaczona dla trochę bardziej zaawansowanych użytkowników WordPressa, ale własne pola to rzecz z której każdy z nas korzysta na co dzień, często nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Wystarczy że powiem, że wtyczki WP Desk używają własnych pól.

Magdalena Paciorek – Własne pola w WordPressie

Magda wytłumaczyła w jaki sposób są obsługiwane w WordPressie zapytania do bazy danych oraz w szczegółach opisała działanie funkcji WP Query. Magda przedstawiła znaną i lubianą wtyczkę Advanced Custom Fields, a także podzieliła się kilkoma sprytnymi wskazówkami w jaki sposób chronić się przed złośliwymi skryptami w polach. Końcowa część prezentacji była przeznaczona na omówienie taksonomii.

Jakub Milczarek – O dobrych praktykach w interfejsach i jak je projektować

Na sam koniec wisienka na torcie. Projektowanie interfejsów to kwestia, z którą na co dzień pracujemy w WP Desk podczas planowania nowych funkcjonalności naszych wtyczek. Co zrobić z przyciskami aby użytkownicy nie mieli problemów z korzystaniem z naszych rozwiązań? Jak zmieścić całą konfigurację na ekranie, nie powodując przy tym chaosu w głowach naszych klientów? Nad tymi problemami pracujemy każdego dnia.

Jakub Milczarek – O dobrych praktykach w interfejsach i jak je projektować

Jakub Milczarek pracuje jako specjalista od projektowania interfejsów w firmie, która jest odpowiedzialna za WPML. Meiliśmy więc do czynienia z prawdziwym praktykiem. Jakub zaczął od zdefiniowania pojęć, które często są mylone: szkielet, makieta, prototyp. Podzielił się doświadczeniami z codziennej pracy, a także odpowiedział na ważne pytanie: dlaczego poświęca się tyle pracy projektowaniu interfejsów? Jest to oszczędność czasu i pieniędzy.

Najważniejsze przy tworzeniu wtyczek rozszerzających możliwości systemu jest bazowanie na interfejsie WordPressa. Po co wymyślać nowy schemat, skoro mamy do dyspozycji świetny, spójny system. W WP Desk zawsze staramy się kroczyć tą drogą. Np. niebieski przycisk zawsze oznacza najważniejszą akcję na stronie (np. Opublikuj), szary – to dodatkowa akcja, której nie można pomylić z główną.

Przyciski w WordPressie

Jakub zwrócił też uwagę na najczęstsze błędy w projektowaniu interfejsów:

  • Nieprawidłowe oznaczanie linków wychodzących (lub zupełny brak oznaczenia)
  • Nadużywanie dodawania linków najwyższego poziomu w menu admina
  • Ignorowanie zakładek, które pozwalają zaoszczędzić miejsce na ekranie
  • Stosowanie własnych obrazków zamiast wbudowanych dashicons
  • Nadmierne stosowanie tekstu zamiast piktogramu – ikony są bardziej uniwersalne
  • Brak konsekwencji kolorystycznej (dobrym przykładem jest WooCommerce i jego spójny, fioletowy układ kolorystyczny)
  • Pomijanie Kokpitu, który jest świetnym miejscem na wyświetlanie dodatkowych informacji
  • Ignorowanie przycisku Pomocy w prawym górnym rogu każdego ekranu w panelu administracyjnym
  • Uciekanie od kreatorów – nie zawsze są one pożądane, ale czasami aż prosi się o ich zastosowanie (świetny przykład – kreator konfiguracji WooCommerce)
Prelegenci i organizatorzy – WordUp Trójmiasto #9

Dziękujemy wszystkim za wspaniałą atmosferę i podzielenie się swoją wiedzą. Jestem pewien, że każdy po WordUpie poczuł się wzbogacony.

A już 2. grudnia kolejna edycja WordUp Trójmiasto!

Zobacz inne artykuły

Dołącz do ponad 10 000 czytelników

Poradniki WooCommerce i nowości –
wprost na Twój e-mail.