WP Desk Care - zadbaj o swój biznes online!

Sprawdzona opieka techniczna dla Twojego sklepu

Hello, World! Przedstawiamy Active Installs.

Active Installs to aplikacja, dzięki której będziesz w stanie kontrolować ilość aktywnych instalacji dowolnej wtyczki. Za pomocą wskaźników oraz wykresów w łatwy sposób można zdiagnozować, jaki jest stan badanej wtyczki oraz co należy w niej poprawić, aby doświadczyć szybszego wzrostu aktywnych instalacji. Aplikacja w wersji beta jest dostępna dla każdego ZA DARMO.

Początki Active Installs

Na naszym blogu Tomasz opisywał, jak zrodził się pomysł na nowe narzędzie, dzięki któremu mogliśmy lepiej poznać nasze wtyczki. Pomysł zebrał w WP Desk na tyle dużo pozytywnych opinii, że podjęliśmy się wyzwania przygotowania łatwego w obsłudze narzędzia do mierzenia statystyk w repozytorium WordPress. Naszym celem było maksymalne ułatwienie obsługi narzędzia tak, aby jego konfiguracja zajmowała sekundy. Uważam, że cel ten osiągnęliśmy perfekcyjnie!

Wersja demo

Zaczęliśmy naszą pracę od stworzenia landing page’a oraz umieszczenia na nim wersji demo aplikacji. Przeczucie, które mieliśmy co do naszej aplikacji, zaczęło być weryfikowane przez innych kontrybutorów wtyczek. To tylko dwa wykresy, a i tak zrobiły szum.

Active Installs beta za darmo

Całą naszą pracę rozpoczęliśmy od stworzenia wizualizacji aplikacji w Miro. To tutaj powstał początkowy zamysł tego, jak aplikacja powinna wyglądać, aby była najwygodniejsza w użyciu. Po efektywnych rozmowach przyszedł czas na zaprogramowanie aplikacji.

I tak po półtora miesiąca naszej pracy możemy zaprezentować Wam pierwszą wersję działającej już aplikacji Active Installs, która przez okres wersji beta będzie całkowicie ZA DARMO. Przez ten czas chcemy dopracować wszelakie szczegóły aplikacji, skupiając się przede wszystkim na łatwości użytkowania oraz UX. Liczymy zatem, że pojawi się wiele sugestii oraz pytań od użytkowników Active Installs.

 

Ale po co Active Installs?

Każdy Product Owner, developer oraz kontrybutor, który pracuje w metodyce zwinnej (np. Scrum) wie, że kluczem do sukcesu jest skracanie czasu pętli feedbacku. Oznacza to, że podczas wprowadzania rozwiązań trzeba maksymalnie szybko wiedzieć, czy wdrożone zmiany przynoszą sukces, czy nie. W tym celu używa się wszelakiego typu narzędzi do mierzenia statystyk… wszystkiego. Google Analytics, Hot Jar, Crazy Egg oraz inne narzędzia pozwalają na sprawdzenie tego, czy nasza aplikacja rozwija się poprawnie. Active Installs powstał z myślą o osobach, które posiadają wtyczki w repozytorium WordPress i są żywo zainteresowane tym, jak rozwijają się ich wtyczki. Za pomocą danych pobranych z API repozytorium WordPress, możemy tworzyć wszelakiego rodzaju obliczenia, które w rezultacie pokazują nam historię życia wrzuconej przez nas wtyczki.

Szybki przegląd możliwości Active Installs

Dashboard

Pierwszym widokiem, który przywita nas po dodaniu wtyczki jest dashboard ze wszystkimi najważniejszymi informacjami dot. wtyczki. Dzięki niemu możesz bez poświęcania dużej ilości czasu sprawdzać, jak rozwija się wtyczka. Za pomocą kolorowych wskaźników będziesz wiedział, czy trzeba koniecznie zadbać o któryś z aspektów wtyczki.

Plugin Stats

W tej zakładce możemy znaleźć najbardziej popularne statystyki i sprawdzić:

  • historię aktywnych instalacji (przyrost sumaryczny, procentowy oraz ilościowy z podziałem na tygodnie),
  • ilość tygodniowych pobrań wtyczki,
  • czas, który był potrzebny do osiągnięcia kolejnych progów (milestones) aktywnych instalacji,
  • średnią ocen na repozytorium ilość ocen 1, 2, 3, 4 i 5-gwiazdkowych.

Dodatkowo należy zauważyć, że każdy z wykresów jest opisany. Jeżeli mimo to, któryś z wykresów wydaje się być niejasny, zawsze możecie się z nami skontaktować za pomocą formularza umieszczonego w menu.

Tags Stats

Każda wtyczka umieszczona w repozytorium jest opisana kilkoma tagami. W zakładce Tags stats umieściliśmy wykres, w którym można zaobserwować, na jakiej pozycji znajduje się wtyczka na tagach, które opisują wtyczkę.

Na pozycję składa się wiele czynników, ale najlepszy wynik byłby wtedy, gdyby na wszystkich znaczących tagach wtyczka znajdowała się na pierwszym miejscu. W tym celu, aby ułatwić dobieranie odpowiednich tagów, pojawiła się tabelka, za pomocą której można podejrzeć, jakie tagi są wykorzystywane przez inne wtyczki oraz jak względem tych tagów wyświetla się nasza wtyczka. Wymieniliśmy tutaj wszystkie tagi, w których wtyczka znajduje się na pierwszych 100 pozycjach.

Competitors

W zakładce tej znajdują się wykresy wszystkich dodanych przez nas wtyczek konkurencyjnych. Opracowaliśmy algorytm, który pozwoli na podpowiedzenie wtyczek, które posiadają podobne funkcjonalności do naszej wtyczki. Jeżeli natomiast wtyczka, której szukamy, nie znajduje się na liście, możemy skorzystać z wyszukiwarki, która tak samo, jak repozytorium WordPress zwróci nam listę wtyczek.

Za pomocą danych w tej zakładce jesteś w stanie sprawdzić, w jaki sposób radzi sobie w danym momencie konkurencja oraz czy teraz jest trend dla wtyczek z tej kategorii. W związku z tym, że wykresy posiadają bardzo dużo danych, każdy z wykresów posiada możliwość schowania danych konkretnej wtyczki.

Dodatkowo umożliwiliśmy dokonania porównania indywidualnego z każdą wtyczką. Dzięki temu możemy prześledzić konkretną wtyczkę konkurencji, bez potrzeby przełączania wielu zakładek, i porównać ją z naszą wtyczką.

Tracked Tags/Keywords

W tej zakładce możesz prześledzić dodane przez siebie tagi oraz słowa kluczowe. Wykres, który znajduj się w tej zakładce, pokazuje pozycję, na której znajduje się wtyczka w momencie wpisania danego słowa kluczowego lub tagu w wyszukiwarkę.

Jeżeli dodane przez nas słowo kluczowe okaże się także tagiem (listę dostępnych tagów można znaleźć w zakładce Tags Stats) to do wykresu zostanie dodana od razu cała dostępna historia naszej pozycji na tagu. Jeżeli natomiast nie będzie ona dostępna, od dnia dzisiejszego jej historia zostanie zapisywana. Tagi oraz słowa kluczowe można dodawać w różnych locale, dlatego możemy także mierzyć to, jak wtyczka pozycjonuje się na stronach repozytorium w innych językach.

A to jeszcze nie koniec…

Przeczytanie tego wpisu zajmie pewnie z 10 minut, a to jest tylko pobieżne zapoznanie z możliwościami aplikacji. Nie rozmawialiśmy jeszcze tutaj o sposobie przeprowadzania doświadczeń, nie podzieliliśmy się naszymi sposobami na wykorzystanie aplikacji, ani nie zdradziliśmy, co mamy jeszcze w planach. Jednakże aplikacja, która przez czas wersji beta, będzie dostępna za DARMO, oferuje sobą bardzo dużo możliwości.
Chcesz się przekonać, co możesz osiągnąć za pomocą Active Installs? Zarejestruj się już dziś i zacznij mierzyć swoją wtyczkę!

Zarejestruj się w Active Installs

Zobacz inne artykuły

Dołącz do ponad 10 000 czytelników

Poradniki WooCommerce i nowości –
wprost na Twój e-mail.