WP Desk Care - zadbaj o swój biznes online!

Sprawdzona opieka techniczna dla Twojego sklepu

Podniesienie wersji PHP na serwerze

Dlaczego warto podnieść wersję PHP? Jak przyspieszyć działanie sklepu WooCommerce? Co zrobić kiedy limity pamięci na serwerze są niewystarczające?

Zawsze namawiamy do korzystania z najnowszych wersji wtyczek i WordPressa. Użytkownicy naszych rozwiązań chętnie korzystają z aktualizacji skryptów. Czasami jednak zapominają o sprawdzeniu wersji interpretatora PHP. Zgodnie z zasadą “nowsze jest zawsze lepsze”, zachęcamy do podniesienia wersji PHP do jednej z gałęzi 7.X.

Wydajność

Testy wydajności przeprowadzone prze Kinstę wykazały że nowsze wersje PHP dużo sprawniej radzą sobie z wykonywaniem skryptów. Wzrost wydajności może być nawet dwukrotny, dlatego w sytuacji w której twój sklep działa powoli lub notujesz problemy z niewystarczającym limitem pamięci, warto pomyśleć o podwyższeniu wersji PHP. Wyniki testów wydajności mówią same za siebie:

 

Wydajność WooCommerce przy użyciu różnych wersji PHP. Pochodzenie grafiki: Kinsta

źródło grafiki: Kinsta

Bezpieczeństwo

Od 2017 roku PHP w wersji 5.6 nie jest już aktywnie rozwijane przez twórców, a od 2019 roku wsparcie zostało całkowicie porzucone. To oznacza że nie są wydawane aktualizacje wprowadzające usprawnienia ani krytyczne poprawki bezpieczeństwa. Jeśli zostanie wykryta nowa luka bezpieczeństwa w PHP 5.6, nie zostanie ona załatana. Aby zadbać o bezpieczeństwo swojego WordPressa, podnieś wersję PHP do 7.3 lub 7.4, które są nadal aktywnie rozwijane przez swoich twórców.

Jak podnieść wersję PHP

W zależności od firmy hostingowej, zmiana wersji PHP może odbywać się na różne sposoby, oto najpopularniejsze z  nich:

  • dokonanie zmiany w panelu zarządzania serwerem
  • edycja pliku .htaccess w głównym katalogu strony
  • edycja pliku php.ini

Jeśli nie wiesz w jaki sposób podnieść wersję PHP, skontaktuj się z obsługą swojego hostingu lub administratorem serwera. Pamiętaj że rekomendujemy używanie PHP w wersji 7.3 lub 7.4.