WP Desk Care - zadbaj o swój biznes online!

Sprawdzona opieka techniczna dla Twojego sklepu

Jak dodać własną walidację polskiego numeru NIP we wtyczce Flexible Checkout Fields

Walidacja NIP WooCommerce

Jedną z ważnych wad WooCommerce jest brak pola NIP w formularzu zamówienia. Jeśli prowadzimy sprzedaż dla klientów biznesowych i chcemy wystawiać faktury to musimy zadbać o dodanie pola NIP we własnym zakresie. W tym poradniku dowiesz się jak dodać pole NIP za pomocą darmowej wtyczki i dodasz sprawdzanie jego poprawności. Do dzieła!

Jak dodać pole NIP za pomocą wtyczki Flexible Checkout Fields

Najłatwiejszym sposobem na dodanie pola NIP do WooCommerce to skorzystanie z naszej darmowej wtyczki Flexible Checkout Fields. Jest to wtyczka, która służy do dodawania i edycji pól w formularzu zamówienia WooCommerce.

Z wtyczki korzysta już ponad 90 000 sklepów na całym świecie i naszym (nieskromnym) zdaniem jest to jedna z najlepszych wtyczek tego typu do WooCommerce.

Flexible Checkout Fields WooCommerce

Zaprojektuj własny formularz zamówienia WooCommerce. Z łatwością zarządzaj polami zamówienia WooCommerce prosto z panelu. Dodawaj własne pola lub edytuj domyślne pola WooCommerce.

Pobierz za darmo lub Przejdź do WordPress.org
Ponad 90 000 aktywnych instalacji
Ostatnia aktualizacja: 08.04.2024
Działa z WooCommerce 8.4 - 8.8.x

 

Po instalacji i włączeniu wtyczki, przejdź do menu WooCommerce → Pola zamówienia i w sekcji Dodaj nowe pole, wybierz typ pola Pojedyncza linia (input) i wpisz etykietę, np.:

Flexible Checkout Fields dodawanie pola NIP

Pole NIP zostanie wyświetlone w formularzu zamówienia:

Flexible Checkout Fields pole NIP w WooCommerce

Jak dodać walidację numeru NIP za pomocą Flexible Checkout Fields

Gdy masz już pole NIP w formularzu zamówienia WooCommerce, warto dodać jego walidację, czyli sprawdzanie poprawności numeru NIP wpisanego przez klienta podczas składania zamówienia.

Jedną ze świetnych funkcji Flexible Checkout Fields jest możliwość walidacji pól. Domyślnie dostępne jest sprawdzanie poprawności adresu e-mail, numeru telefonu i kodu pocztowego.

Ale możesz również dodać własne reguły walidacji. W tym przypadku chcemy sprawdzić poprawność polskiego numeru NIP wg następujących założeń:

  • sprawdzamy poprawność polskiego numeru NIP wraz z walidacją cyfry kontrolnej,
  • numer NIP może być opcjonalnie poprzedzony przedrostkiem “PL”, czyli np. zarówno numer PL9512360031, jak i 9512360031 są poprawne,
  • numer NIP musi być wpisany bez żadnych spacji i myślników.

Aby dodać taką walidację polskiego numeru NIP, do pliku functions.php w swoim motywie wklej poniższy kod. Jeśli nie wiesz jak to zrobić, przeczytaj wpis o modyfikacji motywów w WordPressie.

Po dodaniu tego kodu, w opcjach walidacji pola zobaczysz dodatkową pozycję Polski NIP:

Flexible Checkout Fields walidacja NIP

Walidacja NIP w formularzu zamówienia WooCommerce

Gdy w formularzu zamówienia wpiszesz błędny NIP, np. “123”, otrzymasz stosowny komunikat błędy, a złożenie zamówienia nie będzie możliwe:

Flexible Checkout Fields błędny NIP

Gdy NIP (oraz inne wymagane pola) zostanie wypełniony poprawnie to zamówienie zostanie złożone.

Inne sposoby na walidację numeru NIP w WooCommerce

Jak widzisz, powyższe rozwiązanie wymaga odrobiny wiedzy technicznej i dodania przygotowanego przez nas kodu do motywu. Jednak istnieją również inne rozwiązania, dzięki którym możesz dodać pole NIP do formularza zamówienia WooCommerce i upewnić się, że NIP zostanie poprawnie wypełniony przez klienta.

Przeczytaj nasze 3 sprawdzone sposoby na dodanie pola NIP do WooCommerce →

W powyższym artykule dowiesz się również jak dodać pole NIP za pomocą naszej wtyczki Faktury WooCommerce, która ma wbudowaną walidację NIP. Dzięki temu nie musisz nigdzie wklejać dodatkowego kodu, wystarczy, że włączysz odpowiednią opcję w ustawieniach wtyczki.

Zobacz inne artykuły

Dołącz do ponad 10 000 czytelników

Poradniki WooCommerce i nowości –
wprost na Twój e-mail.