WP Desk Care - zadbaj o swój biznes online!

Sprawdzona opieka techniczna dla Twojego sklepu

Każdy kto sprzedaje za pomocą WooCommerce szybko orientuje się, że wysyłka to jeden z kluczowych elementów w sklepie. Ma ona ogromny wpływ na konwersję, co pośrednio wynika z obniżenia kosztów. Różnicując koszty wysyłki jesteśmy w stanie zaproponować kupującym zdecydowanie niższe stawki. Takimi ruchami zdobywamy uznanie klientów i sprawiamy, że chcą do nas wracać. Zobaczmy, co oferuje nam WooCommerce do osiągnięcia tego celu. W tym wpisie zrobimy przegląd dostępnych metod wysyłki w WooCommerce.

Podstawowe metody wysyłki WooCommerce

WooCommerce oferuje 3 podstawowe metody wysyłki:

  • Płaska stawka,
  • Darmowa wysyłka,
  • Odbiór osobisty.

metody wysyłki WooCommerce

Czy to to znaczy, ze jesteśmy ograniczeni tylko do tych 3 metod? Oczywiście nie. W dalszej części pokażę ci, że ich liczba może być wręcz nieograniczona. Tymczasem krótkie omówienie 3 podstawowych metod.

Płaska stawka. To podstawowa metoda wysyłki oferowana przez WooCommerce. W jej ramach można zmienić tytuł na taki, jaki chcemy żeby wyświetlał się klientom np. Kurier. Można ustalić oczywiście jej koszt oraz określić status podatku. Jeśli mamy włączone klasy wysyłkowe, to można również tutaj ustalić ich dodatkowy koszt, czyli koszt podstawowy + koszt określonej klasy wysyłkowej. Jest to dobre narzędzie do różnicowania cen wysyłki. Można za pomocą tego ustalić np. że duże przedmioty w klasie „Gabaryty” będą wymagały droższej wysyłki niż małe produkty z klasy „Akcesoria”. W tej metodzie wysyłki mamy również możliwość wybrania kalkulatora wysyłki:

  • Na klasę, czyli koszty każdej klasy będą sumowane,
  • Na zamówienie, czyli klient zobaczy tylko koszt z najdroższej klasy wysyłkowej.

Płaska stawka konfiguracja

Darmowa dostawa. To metoda wysyłki stosowana najczęściej przy dużych zamówieniach, kiedy opłacalne jest wzięcie kosztów wysyłki na siebie przez sprzedającego. WooCommerce oferuje w tej metodzie zamianę tytułu oraz ustalenie progu kwotowego, po osiągnięciu jakiego Darmowa dostawa będzie widoczna dla klienta. Darmowa dostawa może być wyświetlana klientom ze względu na następujące warunki;

  • Kuponu umożliwiającego darmową wysyłkę,
  • Minimalnej wartości zamówienia (najczęściej stosowana opcja),
  • Minimalnej wartości zamówienia lub kuponu,
  • Minimalnej wartości zamówienia i kuponu.

Darmowa dostawa konfiguracja WooCommerce

Odbiór osobisty. To metoda wysyłki stosowana szczególnie przez sprzedających mających również sklep stacjonarny. W tej metodzie, podobnie jak w poprzednich, mamy możliwość ustalenia tytułu, statusu podatku oraz kosztu. Tu zalecane jest oczywiście oferowanie darmowej formy dostawy.

Jak oferować więcej metod wysyłki?

WooCommerce od wersji 2.6 wprowadził możliwość wielokrotnego dodawania metod. Chcesz dodać metody wysyłki Kurier i Kurier za pobraniem? Nie ma problemu! Dodajesz dwa razy Płaską stawkę i nadajesz im tytuły, jakie chcesz. Dzięki temu możesz dodać wręcz nieograniczoną liczbę metod wysyłki.

Płaska stawka zmiana tytułu WooCommerce

Jak targetować metody wysyłki ze względu na lokalizację?

To w sumie największa rewolucja jaką wprowadzono w WooCommerce 2.6. Nazywa się ona: Strefy wysyłki. Chcesz ustalić inny koszt wysyłki dla klientów z Krakowa i Poznania? Nie ma problemu! Wystarczy, że utworzysz nową strefę wysyłki i ustalisz do jakich kodów pocztowych ma się stosować. Następnie w jej ramach należy dodać jedną metodę wysyłki i ją odpowiednio skonfigurować. Potrzebujesz innych kosztów dla wysyłki międzynarodowej? Nie ma problemu! Wystarczy, że dodasz dodatkową strefę wysyłki i ograniczysz ja do wybranych krajów.

Strefy wysyłki konfiguracja WooCommerce

Chcesz dowiedzieć się więcej o opcjach jakie oferuje WooCommerce? Zajrzyj do kompletnego poradnika o wysyłce w WooCommerce 2.6:

Zobacz poradnik

Jak różnicować koszty ze względu na wagę i wartość zamówienia?

Tu niestety docieramy do końca możliwości WooCommerce. Żeby zrealizować scenariusz wysyłki biorący pod uwagę wartość zamówienia i/lub wagę konieczne jest użycie osobnej wtyczki. Naszym typem jest oczywiście Flexible Shipping, czyli darmowa wtyczka, która można pobrać z repozytorium WordPressa. Dla wszystkich którzy chcą mieć jeszcze więcej możliwości i mieć wszystko naj polecamy nasz kombajn wysyłkowy: Flexible Shipping PRO.

Zobacz wtyczkę Flexible Shipping PRO

Jak zintegrować metody wysyłki z zewnętrznymi usługami?

Po konfiguracji metody wysyłki może zajść potrzeba żeby zintegrować się z zewnętrznymi operatorami przesyłek. Jest oczywiście sporo wtyczek w ofercie WP Desk godnych polecenia, ja jednak wymienię jedynie te, które są zintegrowane z Flexible Shipping. Przy konfiguracji konkretnej metody wysyłki mamy do wyboru, z którą wtyczką chcemy się połączyć. Do dyspozycji mamy: Paczka w Ruchu, Paczkomaty, eNadawca.

Flexible Shipping integracje

Co zyskujemy na tym połączeniu? Dzięki Flexible Shipping możemy tworzyć zaawansowane reguły wysyłkowe, natomiast wtyczki wysyłkowe dają nam automatyzację procesu zamówień.

Jeśli masz pytania, śmiało, zadaj je w komentarzach bądź napisz do nas.

Zobacz inne artykuły

Dołącz do ponad 10 000 czytelników

Poradniki WooCommerce i nowości –
wprost na Twój e-mail.