WP Desk Care - zadbaj o swój biznes online!

Sprawdzona opieka techniczna dla Twojego sklepu

Automatyzacja zamówień w WooCommerce – czyli jak zaoszczędzić czas i pieniądze

Dlaczego warto automatyzować procesy w sklepie WooCommerce? Prowadzenie biznesu e-commerce to poważna sprawa. Oferujesz swoim klientom produkty za pieniądze, więc oczekują oni od ciebie najwyższej jakości usług. Każdemu twojemu klientowi zależy na jak najwyższym poziomie obsługi oraz na jak najszybszej realizacji zamówień. Automatyzacja zamówień i ich obsługi w WooCommerce pomoże osiągnąć ten cel.

automatyzacja zamówień w WooCommerce - infografika

Automatyzacja procesów i zamówień w WooCommerce to oszczędność czasu

Aby zapewnić swoim klientom taką obsługę, chciałbyś, aby wszystko w twoim sklepie było dopięte na ostatni guzik, a każda transakcja przebiegała bez problemu. W tym celu wielu sprzedawców poświęca mnóstwo czasu na monitorowanie i ręczną obsługę płatności, zamówień i wysyłki. Oczywiście to zrozumiałe, że chcą mieć nad wszystkim bezpośrednią kontrolę i osobiście dbać o komfort swoich klientów. Jednak istnieje szereg możliwości, których wprowadzenie przyspieszy pracę sklepu, jednocześnie nie zmniejszając jakości obsługi.

W poniższym tekście pokażę, jak można zaoszczędzić czas poprzez zautomatyzowanie procesów zachodzących w twoim sklepie. Dowiesz się jak skonfigurować sklep, aby mieć pewność, że twoi klienci będą zadowoleni, a Ty w tym czasie będziesz mógł poświęcić zaoszczędzony czas na inne działania mające na celu maksymalizację zysków ze sprzedaży.

Płatności

Zacznijmy od podstawowej sprawy dla każdego sklepu internetowego: płatności. Może się wydawać, że stosowanie bramek płatności to już standard, jednak wciąż spotykamy sklepy, które oferują płatności jedynie za pomocą klasycznego przelewu bankowego. Wszyscy wiemy, że zanim taki przelew trafi na konto, może minąć nawet kilka dni. Dodatkowo obsługa sklepu musi każdorazowo ręcznie oznaczyć zamówienie jako opłacone, co dodatkowo wydłuża czas realizacji zamówienia.

Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie bramek płatności, które automatycznie oznaczają zamówienia jako opłacone (w WooCommerce jest to status “W trakcie realizacji”). Wtedy taka płatność zostanie zrealizowana w ciągu kilku chwil, a nie kilku dni. Przy pomocy wtyczek WP Desk z łatwością wprowadzisz do swojego sklepu obsługę najpopularniejszych w Polsce bramek płatności: PayU, Dotpay, Przelewy24, czy Tpay. Wprowadzenie jednego z tych rozwiązań do twojego sklepu jest szybkie i intuicyjne, a klientom pozwala na błyskawiczną finalizację zakupów.

Oferuj swoim klientom szybkie i bezpieczne płatności
Oferuj swoim klientom szybkie i bezpieczne płatności

Status zamówienia “W trakcie realizacji” oznacza, że zamówienie jest realizowane i nie jest jeszcze sfinalizowane (pozostała do wykonania wysyłka do klienta). Co jednak w sytuacji, kiedy sklep oferuje dobra cyfrowe (np. muzykę, kursy on-line, lub inne pliki)?

Przecież po opłaceniu zamówienia klient automatycznie otrzymuje dostęp do plików i właściwie na tym etapie cały proces powinien się zakończyć. Czy kierownik sklepu powinien w takich przypadkach ręcznie zmieniać status każdego zamówienia z “W trakcie realizacji” na “Zrealizowane”?

Na szczęście nie. W WP Desk rozwiązaliśmy ten problem i stworzyliśmy małą, ale sprytną wtyczkę Statusy Zamówień WooCommerce. Dzięki niej automatyzacja zamówień sklepu internetowego WooCommerce stanie się faktem. Wtyczka bowiem automatycznie zmienia status zamówienia na “Zrealizowane” bezpośrednio po dokonaniu wpłaty, jeśli transakcja dotyczyła produktów wirtualnych lub wszystkich (według ustawień). W ten sposób dajemy możliwość oszczędzania czasu obsługi sklepu i klientów, którzy mogą finalizować zamówienie nawet w godzinach poza pracą sklepu.

Automatycznie zmieniaj status zamówień
Automatycznie zmieniaj status zamówień

Więcej informacji na temat statusów zamówień w WooCommerce: Statusy zamówień w WooCommerce.

Płatności cykliczne

Coraz bardziej popularnym modelem sprzedaży w Polsce staje się model płatności cyklicznych. Ma on zastosowanie w wielu różnych segmentach rynku, ale z moich obserwacji wynika, że najczęściej ma on zastosowanie w branży kursów on-line. Często szkolenia tego typu trwają określony czas, a kursant, dokonując kolejnych płatności rozłożonych okresowo, otrzymuje dostęp do kolejnych treści.

Dzięki integracji naszej wtyczki PayU ze świetną wtyczką WooCommerce Subscriptions (tu znajdziesz polskie tłumaczenie wtyczki), możliwe jest błyskawiczne wdrożenie płatności cyklicznych w sklepie WooCommerce. Taki mechanizm zapewni ci regularne wpłaty od klientów.

Cały proces jest w pełni zautomatyzowany. Klienci nie muszą się martwić o to, aby pamiętać o każdej płatności. Po pierwszej autoryzacji wszystko będzie odbywało się automatycznie. A ty nie będziesz się martwić o regularne przychody z prowadzonej działalności.

PayU WooCommerce - Ustawienia płatności cyklicznych
PayU WooCommerce – Ustawienia płatności cyklicznych

Księgowość

WooCommerce to naprawdę świetna wtyczka. Według nas jest to najlepszy system e-commerce na rynku. Nie posiada jednak wbudowanej obsługi faktur. Wynika to z filozofii WordPressa, którego możliwości można bez końca rozszerzać za pomocą dodatkowych modułów. Z pomocą przygotowanych przez nas wtyczek do księgowości z łatwością wystawisz fakturę dla każdego zamówienia. Każda z wtyczek dodaje również do formularza pole NIP, które nie jest standardem WooCommerce.

Dodawanie pola NIP w WooCommerce
Dodawanie pola NIP w WooCommerce

Ale to nie wszystko! W końcu najważniejsza jest automatyzacja procesu składania i obsługi zamówień sklepu internetowego i oszczędność czasu, prawda? Wtyczki do księgowości pozwalają w pełni zautomatyzować wystawianie faktur i ich wysyłkę do twoich klientów. Jeśli skonfigurujesz wtyczkę tak, by oszczędzała Twój czas, zaraz po otrzymaniu potwierdzenia płatności z bramki operatora płatności dokument zostanie automatycznie wystawiony w oparciu o dane klienta i zawartość zamówienia, a gotowy plik trafi prosto na skrzynkę pocztową Twojego klienta. Wszystko bez najmniejszej ingerencji ze strony obsługi sklepu.

Automatyczna wysyłka faktur dla zamówień w WooCommerce
Automatyczna wysyłka faktur dla zamówień w WooCommerce

Wysyłka

Wszyscy wiemy, jak kłopotliwa może być wysyłka towarów do klientów. Zamawianie kurierów, adresowanie przesyłek, drukowanie etykiet… Często to te czynności pochłaniają sprzedawcom najwięcej czasu. Jednak mamy na to sposób. Wysyłka to kolejny z elementów sklepu WooCommerce, którą możecie zautomatyzować dzięki wtyczkom WP Desk.

Nadawanie paczek – dzięki naszym integracjom wysyłkowym możliwe jest takie skonfigurowanie sklepu, aby bezpośrednio po opłaceniu zamówienia przez klientów do firmy kurierskiej zostało wysłane wezwanie kuriera pod wskazany adres. Dodatkowo dzięki naszej wtyczce Flexible Printing, masz możliwość automatycznego drukowania etykiet nadawczych dla zamówień w WooCommerce.

Automatyzacja wysyłki na przykładzie wtyczki InPost
Automatyzacja wysyłki sklepu internetowego na przykładzie wtyczki InPost

Podsumowując, kiedy Twój klient zrobi zakupy w sklepie i opłaci zamówienie, na drukarce automatycznie wydrukują się etykiety adresowe do naklejenia na paczkę, a kurier zostanie automatycznie wezwany pod adres Twojego sklepu. Obsłudze sklepu pozostaje tylko zapakowanie towaru, naklejenie etykiet i spokojne oczekiwanie na kuriera. Oczywiście łącząc integrację z Allegro i InPost będziesz obsługiwać w podobny sposób zamówienia z Allegro, w tym z oznaczeniem Smart!

Zapoznaj się z naszą ofertą wtyczek wysyłkowych.

Zwroty

Zwroty zakupionych towarów są naturalnym elementem handlu e-commerce. Czy tego chcesz, czy nie, Twoi klienci będą odsyłać zamówiony towar, korzystając ze swojego prawa konsumenta do zwrotów. Aby ułatwić obsługę zwrotów, wprowadziliśmy ich obsługę do dwóch naszych popularnych wtyczek: Faktury i PayU.

Dzięki temu obsługa zwrotów towarów w WooCommerce staje się bajką. Wystarczy skorzystać z opcji zwrotu w WooCommerce, a system automatycznie wystawi fakturę korygującą dla twojego klienta i zaproponuje automatyczny zwrot pieniędzy na rachunek klienta za pośrednictwem PayU.

Integracja WooCommerce PayU – automatyczne zwroty,
Integracja WooCommerce PayU – automatyczne zwroty,

Dlaczego automatyzacja dla zamówień sklepu internetowego WooCommerce jest ważna?

Każdy człowiek popełnia błędy. Pracownicy sklepu mogą się pomylić podczas obsługi zamówień. Błędy podczas kopiowania danych do zewnętrznych systemów lub niewłaściwe dane na fakturze to chleb codzienny w handlu e-commerce. Jeśli w swoim sklepie zastosujesz pełną automatyzację działań, będziesz mieć pewność, że wszystkie czynności zostaną wykonane poprawnie. Algorytmy mają to do siebie, że zawsze działają bezbłędnie. W ten sposób nie musisz się martwić o poprawność wykonywanych działań, ponieważ wszystko dzieje się w sposób automatyczny.

Zastosowanie rozwiązań opisanych w powyższym tekście pozwoli na przyspieszenie realizacji zamówień nawet do 3 dni! Oczekiwanie na przelew, ręczna zmiana statusu zamówień i obsługa paczek może zając naprawdę dużo czasu. Ale automatyzacja dla zamówień Klientów w WooCommerce to nie tylko lepsze doświadczenia klientów. Dzięki naszym wtyczkom będziesz mógł przeznaczyć zaoszczędzony czas na wdrażanie eksperymentów sprzedażowych, szukanie nowego asortymentu czy rozbudowę sklepu. Ale przede wszystkim – będziesz mieć więcej czasu wolnego!

W sklepie WP Desk z powodzeniem korzystamy z rozwiązań opisanych w tym artykule. Jesteśmy najlepszym przykładem, że stosując pełną automatyzację można zbudować stabilny i rentowny biznes. Dołącz do nas!

Zobacz inne artykuły

Dołącz do ponad 10 000 czytelników

Poradniki WooCommerce i nowości –
wprost na Twój e-mail.