WP Desk Care - zadbaj o swój biznes online!

Sprawdzona opieka techniczna dla Twojego sklepu

Wtyczki WP Desk będą wkrótce wymagać PHP 7

Aby sprostać wyzwaniom współczesnego świata internetowego, zdecydowaliśmy się na wspieranie tylko nowszych, bezpiecznych wersji PHP. Tym samym wkrótce wtyczki WP Desk będą wymagać PHP w wersjach 7.0 i wyższych. Jeśli na swoim serwerze nadal używasz PHP w wersji niższej niż 7.0, podnieś wersję PHP.

Z artykułu dowiesz się:

  • dlaczego decydujemy się na porzucenie wsparcia dla przestarzałych wersji PHP
  • w jaki sposób będziemy wprowadzać zmiany
  • jakie czynności powinieneś podjąć, aby twoja witryna działała stabilnie

Kontekst naszej decyzji

Od lat w środowisku aplikacji webowych autorzy oprogramowania szykują się do porzucenia wparcia do PHP z gałęzi 5.X. Oficjalnie PHP 5.6 nie jest wspierane i rozwijane już od lat. My, jako twórcy wtyczek WP Desk, idziemy w tym samym kierunku. Chcemy by technologie z których korzystamy my i użytkownicy naszych wtyczek były jak najbardziej nowoczesne, bezpieczne i wydajne.

Wprowadzanie zmian

Dlatego stopniowo będziemy do naszych wtyczek wprowadzać wymóg korzystania z PHP w wersji co najmniej 7.0. O tym, jakiej wersji PHP wymaga dana wtyczka, informuje nagłówek głównego pliku wtyczki. Jeśli twoja witryna jest nadal oparta o niższą wersję PHP, WordPress nie pozwoli na automatyczną aktualizację wtyczki i wyświetli komunikat:

Ekosystem WooCommerce

Już przeszło 2 lata temu informowaliśmy na naszym blogu, że twórcy WooCommerce zdecydowali się na porzucenie przestarzałych wersji PHP. Wraz z wydaniem wersji 3.9, WooCommerce zaczął wymagać PHP w wersji 7. Obecnie deklarujemy że wtyczki WP Desk współpracują z WooCommerce w wersji 4.1.X i wyższych.

Bezpieczeństwo

Stare gałęzie PHP posiadają luki w bezpieczeństwie. Jako że te wersje nie są już rozwijane przez twórców, hakerzy i przestępcy internetowi mogą wykorzystywać luki do prób włamań do witryn. Chcemy aby strony użytkowników korzystających z wtyczek WP Desk były jak najbardziej bezpieczne, dlatego zachęcamy do korzystania z bezpiecznych wersji PHP.

Wydajność

Nowsze wersje PHP są lepiej zoptymalizowane. Nowoczesne rozwiązania pozwalają na bardziej efektywne wykorzystywanie mocy obliczeniowej serwerów. To oznacza, że twoja witryna będzie działać szybciej, jeśli podniesiesz wersję PHP używaną na serwerze. To nie wszystko. Dzięki lepszej wydajności, twój sklep będzie mógł obsłużyć większy ruch. Spada ryzyko że twoja witryna przestanie działać w chwilach zwiększonego zainteresowania twoją ofertą ze strony klientów.

Wydajność WooCommerce przy użyciu różnych wersji PHP. Pochodzenie grafiki: Kinsta

Większe możliwości

Nowsze wersje PHP wspierają bardziej nowoczesne rozwiązania, dlatego twórcy wtyczek mają możliwość stosowania pomocnych narzędzi, które dotąd były niedostępne, ponieważ wymagały wersji PHP wyższej niż 5.6. Wszystkie uznane firmy hostingowe oferują swoim klientom bezpłatną zmianę wersji PHP na 7.0 i nowszą. Opcja zmiany wersji PHP jest zazwyczaj dostępna z poziomu panelu zarządzania serwerem. Jeżeli masz problem ze zmianą wersji PHP na nowszą to skontaktuj się z administratorem swojego serwera.

Jak sprawdzić wersję PHP w witrynie

Jeśli nie jesteś pewien jakiej wersji PHP używasz w swojej witrynie, przejdź do statusu systemu WooCommerce:

Odnajdź na liście sekcję Środowisko serwerowe  i spójrz na wartość liczbową w w linijce Wersja PHP:

Jeśli w wersja PHP w twojej witrynie to:

  • 7.X – nie musisz nic robić, twoja witryna będzie prawidłowo współpracować z wtyczkami WP Desk :)
  • poniżej 7.X (np. 5.6 lub niższa) – koniecznie zaktualizuj wersję PHP na serwerze

Instalacja wtyczki WP Desk w środowisku z niższą wersją PHP

Jeśli twój serwer nie używa jeszcze PHP w wersji 7.0, a zainstalujesz wtyczkę która faktycznie tego wymaga, wtyczka nie uruchomi się. Zostanie wyświetlony stosowany komunikat:

Instalacja wtyczki

Instalujesz wtyczkę w środowisku PHP 5.6

Zaktualizuj wersję PHP

Wtyczka nie uruchomi się. Otrzymasz komunikat: Wtyczka nie może działać w wersjach PHP starszych niż 5.6. Skontaktuj się z administratorem hostingu i poproś o aktualizację.

Zaktualizuj PHP i ciesz się spokojem

Po podwyższeniu wersji PHP, wtyczka będzie działać poprawnie.

 

 

Zobacz inne artykuły

Dołącz do ponad 10 000 czytelników

Poradniki WooCommerce i nowości –
wprost na Twój e-mail.